Vintage Tarzı Mağaza Dekorasyon

Vintage Tarzı Mağaza Dekorasyon

 

Vintage nostaljik çağın ürünlerinden oluşan bir yelpaze olduğundan eskiye düşkünlük olgusunda uyarıcı nitelikler taşır Bu yüzdende vintage ürünler satmak isteyen bir dükkan veya vintage vurguları taşıyan bir dükkân açmak istiyorsanız size bazı önerilerimiz olacak.

Örneğin vintage mutfak ürünleri, seramik tarzı parçalar satacağınız bir mağaza açmak istiyorsanız, duvarlara asacağınız beyaz ahşap ve ferforje karışımı raflara dizdiğiniz vintage tarzı yani anneannelerimizin babaannelerimizin eskiden camekanlı vitrinlerini süsleyen, kenarları girintili, çıkıntılı, çiçek vesaire baskılı porselen cam servis tabaklarından dizebilirsiniz.

Yine ufak tefek ev aksesuarları, mobilyacı veya hediye eşya dükkânı açmak istiyorsanız, eskitilmiş sehpalar üzerine bir sürü eskiyi anımsatan objelerden dizebilirsiniz. Neler olabilir bu objeler? Mumlar, eskitilmiş veya eski görünümlü şamdanlar, eski gece fenerleri, eski gözlükler, kadın formunda ferforje ayaklı elbise askılıkları, sigara kutuları, eski puro kutuları, ahşap üzeri yine kuşlu, çiçekli, böcekli, kalpli motiflerde dekoratif boy, boy kutular, resimlikler, çerçeveler, eski radyolardan etrafa dizebilirsiniz.

vintage-magaza-dekorasyonu2

vintage-magaza-dekorasyonu

Yine vintage tarzda mobilya satan bir dükkân ya da sadece bu efektlere sahip bir dükkân oluşturmak istiyorsanız: o döneme ait romantik ve eski tarzda tasarlanmış koltuk takımlarından yerleştirmelisiniz. Seçtiğiniz oturma takımları, krem, gri, bej, uçuk pembe tarzı soft ve pudra tonlarında olmalıdır ki zira o dönemi en iyi vurgulayan romantik renkler bunlardır. Dilerseniz teşhirde ara ara danteller, kupürlü efektler yaratabilirsiniz. Zira o dönemde yine bu unsurlar çok ön plandaydı. Koltukların üzerine dantel örtüler atabilirsiniz mesela. Ya da sehpalara dantel örtüler koyabilirsiniz. Örneğin böyle mağazalarda duvarlarda vintage esintisi yaratmak isterseniz, goblen kabartmalı resimli kumaşları çerçeveleterek asabilirsiniz. Çerçeve çıtaları o dönemi yansıtan klasik çerçevelerden olmasına ve krem, gümüş, altın renklerini taşımasına dikkat etmelisiniz. Yine köşelere konuşlandırdığınız kırık beyaz tonlarındaki oval, klasik sehpalar üzerine, oymalı resim-foto çerçeveleri, kristal sarkıt şeklinde köşe abajurları yerleştirebilirsiniz.

Dükkanınızın kapıdan girildiğinde karşıya gelecek duvarlarına veya kasa ünitesinin arka duvarına vintage duvar tabaklarından yerleştirirseniz de çok hoş bir ambiyans yakalamış olursunuz. Dükkânınızın tek bir köşesine, ferforje gemici ipi desenli çerçeveli ayaklı cam bir köşe sehpası ve takımı olan ferforje sandalyesinden yerleştirerek, üzerine vintage tarzı kocaman bir vazo ve çiçekler yerleştirebilirsiniz.

Eğer açacağınız mağaza bir vintage kıyafet mağazasıysa, duvarlara günümüzde çok tercih edilen, postacı çantalarından ve eski doktor çantalarından, eski plaklardan faydalanarak birçok aksesuar unsuru yaratabilirsiniz. Eski aktris resimlerinden hatta eski klasik arabaların kasalarından bile faydalanarak mağazalarınızı süslemeniz mümkün. Böylelikle vintage tarzı mağaza dekorasyonu uygulamış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment