Elvis Mağaza Dekorasyonu

Elvis Mağaza Dekorasyonu

Modern klasik dekorasyon uygulamalarımın da örnek olabilecek bir dekorasyon uygulaması olarak Elvis mağazalarını gösterebiliriz. İnsanlar bu mağazaya adım attıkları andan itibaren kendilerini daha önce hiç görmedikleri bir ortamın içinde hissediyorlar. Bu farklı dizayn uygulamaları daha mağazayı ilk gördüğünüz andan itibaren dikkat çekmeye başlıyor.

Dış camlarda kullanılan klasik motif desenlerine karşılık duvarlarda kullanılan koyu renk yansıtıcı paneller tam bir karşıtlık örneği yansıtmasının yanında ilgi çekici olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında mağaza isminin yazılı olduğu form da siyah beyaz izlediğimiz tarihi filmlerin sahnelerinden birinden esintiler sunuyor. Mağazanın ön cephesine daha uzaktan bakıldığında ise bir mağazadan daha çok bir fabrika atölyesi anımsaması yaratıyor. Bu mağaza dekorasyonu yapılırken mimar,   bu karşıtlığın senkronlarını çok iyi kullanmış ve insanların bu karşıtlığı yorumlamalarını amaçlamış olmalı.

Mağazanın içerisine adım attığınız ilk andan itibaren ise dışarıdaki karşıtlığı unutturacak derecede farklı tasarımlar dikkat çekiyor. İlgi çekici renklerle boyalı tesisat borularının birleşiminden paneller üretilmiş ve bu paneller de makina dişlilerinden ilham alınarak yapılan üniteler ile bütünlenmişler. Gün ışığının bu dişlilere vurmasıyla mağaza içerisinde yarattığı gölgenin etkisi muazzamdır. Aynı şekilde yer döşemeleri de mağazanın modern klasik tanımına tam uyumlu. Tarihi bir saraydan alıntı gibi duruyorlar. Kaba sıva tabir edilen duvar uygulamaları da mekanın çekiciliğine ayrı bir değer katmasının yanında tavanda asılı olan spot aydınlatmaların etkisiyle daha mağaza da bulunanlara tarihi bir han dan esintiler sunuyor.

Bununla birlikte mağaza kolonlarına montelenen aynalar mekanın bütünlüğü sağlanması bakımından ayrı bir değerlendirme konusu olarak ele alınmalı. Bankolar ve arkasındaki led ışıklandırmalar ise muazzam.  İnsanların alışveriş zevklerine ayrı bir deneyim katmayı planlayan bu tasarım kesinlikle insanı kendisine hayran bırakıyor.

 

 

 

Comments are closed.