Ahşap Ayakkabı Raf Tasarımı

AHŞAP AYAKKABI RAF TASARIMI

Bu dekorasyonumuzda mağazamıza genişlik ve derinlik kazandırmak adına beyazın ve kahverenginin en safı kullanıldı. Bu iki rengi harmanlayarak mağazamızın iç hacmi yüksetildi ve dar alanlara boyut kazandırıldı. Gün ışığından maksimum seviyede yararlanılması için geniş ölçeklerde havalandırmalar kullanıldı, ışığın denk düşmeyeceği alanlar için küçük fakat enerjisi yüksek ışıklandırmalar seçildi.

Rafların rahat kullanılabilmesi açısından raf boyutlarını aşağıdan yukarıya doğru genişletildi her birine beyaz zeminler hazırlandı ve ahşap köşelerle manzarayı zenginleştirildi. Zemini ve yükseltileri buna uygun dizayn edilip kullanım açısından en rahat konuma getirildi. Ayak hizasında kullandığımız aynalarla mağaza içine boyut katıp görüntü kalitesini en üst seviyeye çıkardı. Köşe ve üst raflar manken veya aksesuar kullanım imkanı için geniş ve yüksek bırakıldı. Boy aynaları seçenek sunmak amacıyla mağazanın çeşitli yerlerine monte edildi. Işıklandırmalar buna istinaden seçildi ve daha aydınlık ve havadar bir ortam yaratılmasına sebebiyet verdi. Kullanılan ahşabın kalitesinden kumaşın boyanın dokusuna kadar hepsi ilmek ilmek işlendi ve son halini aldı. Gümüş aparatlar ve duvara monte materyallerle mağaza içerisindeki kalite kokusu hızlıca yayılmaya başladı.

 

Ahşap Ayakkabı Raf Tasarımı

Mağaza dekorasyonlarında önemli olan iç mekânın geniş ve ferah gözükmesini sağlamak,  aynı zamanda da alanı kullanışlı hale getirmektir.  Bu çizgiyi yakalamak da,  ürünlerin teşhir edileceği raf sistemlerini kullanmakla olur.  Yerden yüksekliği makul ölçüde olması gereken raf sistemlerinin yeri doğru seçilmelidir ki,  müşteri ürünleri rahat görebilsin ve inceleyebilsin.

Kullanışlılığın dışında dekorasyon denince akla ilk gelen jargonlardan olan estetik ve görsellik kavramları da,  raf sistemleri için çok önemlidir.  Müşteriye çekici durması gereken ürünler rafların üzerinde öyle bir durmalı ve raflar öyle bir parlamalıdır ki,  mağazadan içeriye girenler kendilerini bir masal diyarında hissetsin ve mekânı terk etmeyi hiç düşünmesin.

Bunu başarabilir miyiz?

Ahşap ayakkabı raf tasarımı kullanarak ve rafların spotlar,  gizli ışıklar ile aydınlatılmasını sağlayarak,  büyülü bir atmosfer yaratabiliriz.  Beyaz ahşap her zaman mekanı geniş gösterir.  Raflarda beyaz ahşap kullanıp, beyaz zeminin yanında,  sadece köşelerde kahverengi ahşap kullanılarak görüntü dikkat çekici ve zengin hale getirilebilir. Raflar spot ışıklarla aydınlatılırken,  bazı rafların zemini ayna kaplanabilir. Böylelikle raflara derinlik kazandırılabilir ve ürünün raf da ki duruşu aynadan da yansıyacağı için, ikinci bir bakış açısı yaratabilir.

Rafların sağlamlığı şıklığı kadar önemlidir.  Çarpık duran ya da sallanan bir raf,  son derecece yanlış bir imaj bırakabilir. Örnek model ya da mankenleri kullanmak için yüksek raflar değil,  yine müşterinin kolay inceleyebileceği noktalarda raflar kullanılmalı,  mekana renk ve hareketlilik katmak açısından,  mankenlerin duracağı raflarda kahverengi ahşap kullanılmalı ve mümkünse sadece mağazanın köşe noktalarında yer almalıdırlar.

Son olarak rafların üzerinde duran ürünlerin(ayakkabıların) model isimleri,  rafların üzerinde,  küçük ve zarif bir yazı ile teşhir edilmeli,  ancak pazar standı gibi değil ayakkabının önünde küçük bir noktada yer almalıdır. Beyaz ahşabın asil duruşu,  ışıklandırmanın büyüsü ve arka zeminde yer yer kullanılan aynaların derinliği ile mekan son derece estetik duracak ve ahşap raflar adeta bir yıldız gibi parlayacaktır.

 

No Comments Yet.

Leave a comment