Mağaza İçi Dekorasyonda Hangi Ürün Nerede Sergilenmeli?

Mağaza İçi Dekorasyonda Hangi Ürün Nerede Sergilenmeli?

Bir mağazanın sattığı ürün kalitesi ve çeşitliliğinin yanında, ürünlerin pazarlaması açısından nasıl sergilendiği ve teşhir edildiği de çok önemlidir. Örneğin karanlık, üst üste ürünlerin sıkıştırıldığı rafların veya sepetlerin içindeki birbirine karışmış ürünler hiçbir şekilde kendini gösteremeyeceği gibi müşterinin ulaşamadığı, erişemediği raflardaki veya askılardaki ürünlerde ilgi çekmeyecektir. Zira yapılan satış teknikleri araştırmalarında, müşterinin alacağı ürünle ilgili gerçek bir fikri oluşabilmesi için, ürüne dokunabilmesi, dokusunu hissedebilmesi bazen de test etmesi gerekmektedir. Mağaza içi dekorasyonda hangi ürün nerede sergilenmeli? Sorusuna birlikte cevap arayalım

TOMMY LİFE MERTER-1 (35)

Bu açılardan mağazanın aydınlık uyandırıcı şekilde iyi aydınlatılmış olması, standlar, raflar veya askılar arasında gerekli mesafe, erişilir yükseklik, yanı sıra da ilgili ürünlere geçişlerde yakınlık pozisyonu olması gerekmektedir. Zira rekabetin zirvede olduğu günümüz pazarlama sistemlerinde, müşteriyi çekmek adına hazırlanan vitrin, reyon düzenlemesi, aydınlatma, ferah ortam, pozitif satış elemanları aynı etkide ve bir arada olduğunda fayda sağlamaktadır

DCIM100GOPRO

Mesela cam ürünler pazarlayan bir zücaciye dükkânında raflar ferah geniş ve boy hizalarında olursa, müşteri o ürünleri kırıp, dökmeden uzanmadan alıp, yerine koyabilmelidir. Yanı sıra alış-veriş arabalarını kullanıldığı mağazalarda standlar arasında, bu tekerlekli arabaların geçişine imkân verecek aralıklar sağlanmalıdır.

Örneğin bazı mağazalarda:1-konsept ürünler sergilenirken, 2- bazı mağazalarda, ilgili ürün raf veya standlarına geçiş sistemiyle ürün teşhiri yapılır.

1-Bazı satış mağazalarında temel ürün parçaları bir merkez reyonda sergilenirken, bunları tamamlayan yan ürünlerde yakında bulunan, yan ürün reyonunda sergilenir. Her seferinde satış elemanına sorarak bulunan reyonlarda müşteri açısından pek de mutlu bir algı oluşmayacaktır. Öyleyse, bir merkez reyondan diğer merkez reyona geçişe yerleştirilen tamamlayan ürünler 2 taraf arasına geçerken, müşterinin de ilgisini çekeceğinden olumlu neticeler alınacaktır.

2-Konsept ürün yerleştirmesi diğerinden biraz daha net ve kolay algı yaratabilir. Örneğin: üst rafta giyilebilecek gömlek, ceket vesaire sergilenirken, hemen alt raf veya askılarda da, ilgili pantolon, etek renk ve tarzları bulundurulur.

Tabii ki de her malzeme de olduğu gibi ürünleri grup, grup ayırmak gereklidir. Örneğin spor kıyafetler başka bir yerdeyken, günlük kıyafetler ayrı bir reyonda, iş yeri konbinleri farklı bir yerdeyken, abiyeler ve gece kıyafetleri yine ayrı bir reyonda olmalıdır.

No Comments Yet.

Leave a comment