Mağaza İç Dekorasyonu

Mağaza İç Dekorasyonu

Günlük yaşantımızda görsel düzenlemeler yaşamımızın her alanında daha bir önem kazanmaya başlamıştır. Giderek sayıları artan mağaza ve firmalar müşteri çekebilmek için bazı farklılıklar sergilemek zorundadır.

Mağaza dizaynı perakende sektöründe en önemli unsurların başında gelir. Yalnız şunu da unutmamak gerekir; mağaza dekorasyonu ürünlerden daha çok dikkat çekip ürünlerin önüne geçmemelidir. Örneğin; kasanın yeri ya da ışıklandırma gibi.

Her zaman estetik bir düzenleme ile mağazaların dizaynı müşterinin fikrini değiştirecektir. Şık bir vitrin, iyi bir aydınlatma, renklendirmeler arasındaki uyum, ferah bir ortam insanlarda olumlu bir izlenim bırakır ve alışverişe yönlendirir.

Eğer çocuk mağazası ise hem annelerin hem de çocukların görebileceği şekilde dizayn edilmelidir. Çocuk mağazasında güvenlikli olmayan tehlike oluşturabilecek şeylere dikkat edilmelidir. Özellikle sivri köşeler ve cam gibi kesici şeylere dikkat edilmelidir.

REPORT LALELİ-1 (21)

Mağaza iç dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedecek olursak;

Müşteri mağazaya girdiğinde sıkışık, dağınık, ışıksız bir ortamla karşılaşırsa burada fazla durmadan hemen çıkmak isteyecektir. Ortam ne kadar karışıksa müşteri o kadar çabuk yorulur ve sıkılır.

Havalandırma, döşemeler, ışıklar, temizlik, duvar boya rengi bile önemlidir.

Ürünlere nefes alma payı bırakılmalıdır. Müşteri ürünle boğuşmamalıdır. Yoksa ürün almadan mağazayı terk edebilir.

Mağaza yerleştirilirken benzer ürünler gruplandırılıp aynı yere konulabilir. Ya da birbirini tamamlayan ürünler bir araya konulmalıdır.

Dikey görüntüler yataya göre iki kat daha güçlüdür. Teşhir için daha dikkat çekicidir.

Mağazaya ilk girildiğinde insanların %80’i sağa yönelir. İlgisini çekmek istediğiniz ürünü ona göre görüş alanını iyi belirlemelisiniz.

Mağazadaki ürünler yürüme yoluna ve odak noktalarına yerleştirilmelidir. Ayrıca arka odak noktalara doğru müşteriyi yönlendirecek şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Ürünlerin nerede bulunduğunu tüketicinin rahat görebilmesi açısından kısa ibarelerle yeterli işaret ve levhalar bulunmalıdır.

Giyim tarzına( spor, günlük, klasik) göre ve kumaşların cinsine ve bedenine göre gruplandırılarak yerleştirilir.

Mağazada kapı girişine daha uygun fiyatlılar konularak müşteri yönlendirilebilir.Ürün yoğunluğunun koridora verilmesi müşterinin alışverişte daha hızlı şekilde hareket etmesini ve ürünü daha rahat ve hızlı görmesini sağlar.Renler konusunda ise insanların en çok dikkatini çeken kırmızı ve sarı renkler ön reyonlara konulabilir. Şekillerden ise geometrik şekiller daha çabuk algılanır.Mağazanın doğru dizaynı sayesinde küçük olan mağazanızı daha büyük gösterme imkânı bulabilirsiniz.

Eğer çocuk mağazası ise yaş gruplarına göre gruplandırma yapılırsa müşterinin işi kolaylaşacak ve daha rahat alışveriş yapacaktır. Müşteri de rahat hissettiği yere daha sık uğrayacaktır.

Sonuç olarak; yaratıcılığınızla çok büyük işler başarabilirsiniz. Görsellik ve doğru düzenleme ile ürün kendini zaten sattıracaktır. Yeter ki ürün doğru yerde, doğru şekilde ve doğru miktarda sunulsun.

No Comments Yet.

Leave a comment