Mağaza Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Mağaza Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Mağaza dekorasyonunda hata yapmak istemiyorsanız doğru yazıdasınız!

Mağaza dekorasyonunda en sık yapılan hatalar nelerdir?

evtekstil-magaza-dekorasyon3

Dekorasyon hatasız olmaz, en ünlü markaların iç dekorasyonunda ve vitrin tasarımında dahi hatalar yapılırken hatasızlıktan söz etmek doğru olmaz elbette fakat en sık yapılan, bu kadarda olmaz dedirten hataları gözden geçirmekte fayda var.

  • Konsept dışı detaylar kullanmak : Hataların başında gelen konsept dışı detaylar, mağaza dekorasyonunu anlamsızlaştırır ve marka değerini düşürür. Bu hataya bir örnek verecek olursak futbol temalı bir mağazada  formula1 araç detayları kullanmak diyebiliriz. Birbiri ile arasında bağlantı bulunmayan detayları mağazamızda kullanmak tasarımı ikiye böldüğü gibi mağazanın enerjisini düşürerek müşterilerin algısını olumsuz etkiler.
  • Geometrik şekillerin uyumuna dikkat etmemek : mağazamızda dikdörtgen, kare,üçgen veya yuvarlak detaylardan istediğimizi kullanabiliriz, kullanmak zorundayız. Fakat kullandığımız detayların birbirine paralel olması son derece önemli. Mağazanın bir kısmında üçgen detaylar var iken diğer tarafın yuvarlak olması hemen arka tarafının dikdörtgen olması uyumsuz bir ortam yaratacağı gibi yine algıyı olumsuz etkileyerek mağaza kalitesini düşürücü etki yaratır.
  • Renklerin doğru şekilde kullanılması : Mağaza dekorasyonu deyince akla gelen ilk şeylerden biri de kullanılacak renklerin seçimi. Renk seçimi aslında mağazada satılacak ürünler ile yakından alakalı. İç giyim dekorasyonunda kırmızı, siyah gibi tonlar kullanılırken, spor mağazasın yeşil neon renklere rastlayabilirsiniz, avcı kıyafetleri satan bir mağaza dekorasyonunda askeri yeşil tonları hakimken, çocuk ürünleri satan mağaza dekorasyonunda rengarenk bir dekor ya da duvar olabilir.
    Bahar dönemi mağaza dekorasyonunda canlılığı yansıtan renk tonları kullanırken sonbahar dekoru için daha solgun ve mat renkler tercih edilmelidir. Renklerin kullanımında güncel ve konsepte uygun seçimler yapılmalıdır.
  • Özgünlüğü yakalamak : Mağaza dekorasyonunda en önemli noktalardan biri özgün olmaktır. Kullandığınız dekorasyon fikirleri ünlü markaları çağrıştırırsa ve özgün olmazsa kullanıcılar bunu hızlı bir şekilde fark eder ve marka değeriniz düşmeye başlar. Özgün olmanız kendinize özgü bir tarzınız olması mağaza kimliğinizi hızlı bir şekilde oluşturmanız açısından son derece önemlidir.MUIZ TASARIM size özgün bir mağaza dekorasyonunu vaat eder.

No Comments Yet.

Leave a comment