Mağaza Dekorasyonunda Ürünlerin Aydınlatılması

Mağaza Dekorasyonunda Ürünlerin Aydınlatılması

Işığın tüm hayatımızda çok büyük önemi vardır. İnsanlık tarihinden beri insanoğlunun olmazsa olmazlarından biridir ışık. Günümüzdeyse teknolojinin gelişmesiyle bir çok ton da, ve teknik çalışmalarla çok çeşitli aydınlatma armatürleri elde edilmiştir.

Aydınlatmanın evde sokakta ve mağazalarda çok büyük etkileri vardır. Sadece farklı aydınlatma yöntemleriyle aynı mekanda bile birden farklı şekillerde değişik ambiyanslar yaratabilirsiniz. Ayrıca da doğru aydınlatılmış açık ya da kapalı mekanların insan psikolojisi ve düşünceleri üzerinde büyük önemi vardır. Örneğin doğru aydınlatılan yerlerde objeler, satılan ürünler, mobilyalar, renkler ve hatta insan siluetleri bile göze daha güzel görünmektedir. Bu yüzden doğru aydınlatma her şeyden önce insana huzur vererek, göze estetik duygusunu aktarmaktadır.

DCIM100GOPRO

Bir mağazanın aydınlatması da neden önemli olsun ki? Deyip te geçmemek gerekir. Zira bir satış mağazasından içeri girdiğimizde mağazanın görkemli aydınlatması sayesinde hemen bir fikir oluşur kafamızda. Örneğin bir mağazanın vitrinini ya da raflarını ne kadar kaliteli ürünler süslerse süslesin, o mağazadaki aydınlatma doğru renk ve noktalarda yapılmazsa ürünler kendini gösteremeyecek, kötü ışık sayesinde ürünlerde sakil ve kalitesiz görünebilecektir. Örneğin beyaz bir floresan ışık genelde hastanelerde kullanıldığından bu tarz ışıklar, ortama girdiğiniz anda bilinçaltınızdaki düşüncelerle sizi buluşturabilir. Dolayısıyla beyaz floresan ve benzeri donuk beyaz ışıklar hastane anımsatıcı ve ortamda rahatsızlık verici ışıklardır. Mağaza dekorasyonunda ürünlerin aydınlatılması elde edilen ciro üzerinde de oldukça etkilidir.

Oysa doğru bir aydınlatmayla farklı armatür tonlarında ışıltılar, ışık açısı ayarlamaları sayesinde ortamda huzurla dolaşmaya devam edersiniz. Yapılan bir araştırma sonucunda, insanların kötü aydınlatılan yerlerde fazla alış veriş yapmadıkları, iyi aydınlatılmış mekanlardaysa çok daha vakit harcayarak daha fazla alış veriş yaptıkları gözlemlenmiştir.

İyi aydınlatılan bir mağaza, şıkır, şıkır ampullerle donatılmış bir mekan manasına da gelmez tabii. Her şeyden önce kapalı mekanlardaki ışığın gözü yormaması gerekir. Mağazadan girdiğinizde, sizi sakin ama görkemli bir ışık kümesinin mekana serpiştirilmiş vaziyette karşılaması hoş olabilir. Zira aydınlatma mağazanın ürün bakımından zenginliğini de vurgulayacaktır. Ama bu gözümüzün içine giren, her yerden sarkan ampuller demek değildir asla. Aydınlatma işlevselliğinin yanı sıra estetikte olmalıdır mutlaka.

Yanı sıra mağaza aydınlatması, mağazanın dekorasyonuna da uygun olmalıdır. Örneğin büyük mağazalar, tavanın göbeğine şık ve görkemli bir aydınlatma ünitesi yerleştirerek ışığın buradan yayılmasını sağlayabilir. Dikkati çekmek istenilen ürünler, özel tasarlanmış rafların veya nişlerin üzerine yerleştirilen armatürler sayesinde dikkat unsuru olabilir. Mağazaların aydınlatılmasında dikkat edilmesi gereken bir nokta da, ürünlere zarar verecek güçte ve sıradanlıkta aydınlatıcılar kullanılmaması gerekliliğidir. Mağaza aydınlatmalarında, hoş efekt yaratan ürünlerden olan, gizli aydınlatmalar ve tasarruf ödüllü ledler kullanıldığında olumlu sonuçlar alınmaktadır.

No Comments Yet.

Leave a comment