Mağaza Dekorasyonunda Geometrik Raflar

Mağaza Dekorasyonunda Geometrik Raflar

Türkiye’nin her yerinde hızla artan mağazacılık anlayışıyla rekabet koşulları da çetrefilli hale gelmiştir. Her mağazanın kendine ait bir konseptinin olmasının yanı sıra, farklılık yaratarak bir adım öne geçme ihtiyaçları vardır.

Mağazaların sektörüne göre değişiklik gösteren konseptlerini incelediğimizde en çok kullanılan detayın raflar ve askılar olduğunu görmekteyiz. Başta kitap evleri olmak üzere parfümeri, zücaciye, bijuteri, giyim mağazaları gibi tüm mağazalarda karşılaşabileceğimiz en önemli parçadır. Her mağazada bulunan bu ayrıntılar üzerinde yapılacak değişiklikler ile mağaza farklı kılınabilir.

Konseptin dışına çıkmadan, renk ve iş koluna uygun tarzda, rafların değişik şekillerde kullanılması mağazayı dikkat çekici kılabilir. Örneğin mağaza dekorasyonunda geometrik raflar kullanmak farklılık yaratabilir. Bir kitapevini ele alırsak; kitaplar türleri, piyasaya çıkış zamanları, yetişkin ve çocuk ayrımı gibi farklı kategorilere sahiptir. Bu kategorileri ayırmak için geometrik şekiller kullanmak hem müşteri ilgisini çeker hem de kitapları kategorize etmemin eğlenceli bir versiyonu olur.

F16_magazadekorasyonu (28)

Kare, silindir ya da yıldız şeklinde puflar orta yerlere, kitaplıkların yanlarına yerleştirilebilir. Böylece müşterilerin almak istediği kitapları incelemek için oturacağı yerler sağlanmış olur. Üçgen ya da bir yamuk şeklinde kitaplığın mağazanın orta kısımlarına yerleştirilmesi ve bu kitaplığın arka yüzeyinin de boş olması mağazaya görsel açıdan avantaj katacaktır. Daire ya da beşgen gibi zeminde düz durmayan raflar, yine kitap ya da biblo koymak ya da yazılar yazmak için duvara monte edilip şık bir dizayn elde edilebilir.

Bir bijuteri için mağaza dekorasyonunda da geometrik şekiller kullanmak uygun ve ilgi çekici olabilir. Küçük objeler şeklinde duvarlarda saç tokaları için farklı, küpeler için farklı geometrik şekiller kullanılabilir. Tavandan inen bir silindir kolye kutusu gibi geometrik objeler de tercih edilebilir. Ayrıca erkek ve bayan olarak ayrım yapılması durumunda, bu rafların şekillerinin erkekler için köşeli, bayanlar için daha yuvarlak şekillerin seçilebilir.

Geometrik şekillerin renkleri de uygun seçilmelidir. Kontrast renkler yan yana yerleştirilir ya da flaş renkler kullanılabilir. Dikkat toplama ve ürünün görselliğini ortaya çıkarmada önemli bir ayrıntıdır. Mağaza dekorasyonunda müşteri ilgisini çekmenin en iyi yolu farklılaştırmaktır. Bu da mağazaya uygun çeşitli geometrik şekillerle mümkün kılınabilir.

 

No Comments Yet.

Leave a comment