Mağaza Dekorasyonunda Aksesuar Uyumu

Mağaza Dekorasyonunda Aksesuar Uyumu

Aslında mağaza dekorasyonu denen şey tamamıyla algı yönetimiyle doğru orantılı akan bir konudur. Yani siz müşterilerinizin algısını doğru yönetebildiğiniz takdirde satışta da başarı elde edersiniz. Bu algı yönetimi de doğru yapmanız için elinizdeki malzeme dekorasyon ürünleridir. Zira mağaza dekorasyonunda aksesuar uyumu oldukça önemlidir.

Mağaza içinde yapacağınız küçük oyunlarla bunu başarabilmeniz mümkündür. Burada yararlanılacak unsurlar aksesuarlar, raflar, duvar rafları, ayaklı raflar, aynalar duvar üniteleri, kasa üniteleri, gizli ya da sarkıtlı aydınlatmalar, giyinme kabin perdeleri ya da kapılarından faydalanarak yapılan hareketliliklerdir Bu hareketlilik tabii ki birbiriyle de uyum içinde olmalıdır. Birbirinden bağımsız hareket eden dekorasyon ürünleri hem bir bütünlük sağlamayacağı gibi müşterilerin dikkatini dağıtmaktan başka bir işe yaramaz.

Her dekorasyonda olduğu gibi mağaza dekorasyonunda da ilk önce renkler konusunda bir karar sergilemek gerekir. Kullanılacak olan bir ana rengin yanında bir ya da iki yardımcı renk kullanmak gerekebilir. Bu renklerden daha fazla renk seçmek isterseniz kavram kargaşası yaratabilecek yola girebilirsiniz. Ama oluşturacağınız mağaza çocuk mağazasıysa şayet birçok rengi bir arada kullanabilirsiniz.

Eğer mağazanızda ağar bir ambiyans gerçekleştirmek istiyorsanız, siyah, gri, beyaz, bordo, antrasit gibi renklerden kullanabilirsiniz. Bu renklerden ana renkte seçeceğiniz biriyle yer zeminini oluştururken, yer yer yardımcı renklerden seçtiğiniz biriyle de aksesuarları ekleyebilirsiniz. Örneğin beyaz parlak zemin uygulaması üzerinde, enine beyaz raf duvar ünitelerini dikine uzanarak kesen bordo raf uygulamasıyla kullanabilirsiniz. Yanı sıra metalik askılarla da sentezlersiniz.

DMR BRAND MERTER STAR ARENA-1 (15)

Ya da yine başka bir köşesini beyaz zemin üzerine gri efektler bulunan duvar devamında iri panellerle ilerleyen flotal aynalar kullanabilir, ayna çerçevelerini yine bordo çerçeveletebilirsiniz.

Apaydınlık bir ortam istiyorsanız raflar ve diğer aksesuarda da beyaz kullanarak, tavanı beyaz ampullerle donatıp, dikkati sadece sergilenen ürünlere de verebilirsiniz. Duvar standlarının önlerine camdan oluşan metal ayaklı, cam masa ürün standlarından serpiştirerek görünümü desteklersiniz. Hem böylelikle orta ölçek büyüklüğündeki mağazanız daha da büyük görünecektir.

Yine sakin bir görüntü elde etmek isterseniz, ahşaptan faydalanabilirsiniz. Ahşap duvar profilleri kullanarak duvarları kaplatabilirsiniz. Pastel renklerle renklendirilmiş ahşap aksesuar dekorları kullanabilirsiniz. Örneğin nefti yeşili renklendirilmiş raf ve ayna çerçeveleri, yeşil mdf kabin kapısı ve yine yeşil kasa ünitelerini ahşap kahvesiyle kombinleyip, ortamı hem renkli, hem de doğal kılacaksınız.

No Comments Yet.

Leave a comment