Mağaza Dekorasyonu Satışları Etkiler mi?

Mağaza Dekorasyonu Satışları Etkiler mi?

Mağaza dekorasyonunun doğru bir şekilde kurgulanmış olması, müşterilerin satın alma güdüsünü harekete geçirecek bir atmosferin ortaya çıkmasını sağlayıcı önemli unsurdur. Mağaza içerisinde sahne tasarımın iyi bir şekilde yapılması, müşterilerin mağaza içerisinde dolaşmaktan asla sıkılmamasına ve sonunda alışveriş yaparak mağazayı terk etmelerine sebep olur.

Renklerin dünyası giderek önemli hale geliyor

Mağaza tasarımı esnasında renklerin dünyasının büyük bir önemi var. Son zamanlarda doğru renk seçimine ve uyumuna dikkat edilebilmesi için kromoterapi denilen renk ilmini öğrenen mimarlar söz konusu. Böylece mağaza içerisinde renklerin rahatsız edici bir düzeni değil, bütünleştirici ve rahatlatıcı bir atmosferi yaratması sağlanıyor.

Mağaza dekorasyonu ve kurumsal kimlik

Mağaza dekorasyonunun kurumsal kimliği de yansıtması gerekir. Ünlü markalar bu hususta ince bir dekorasyon planı yapmaya özen gösterirler. Müşterilerinin mağaza dekorasyonunda kurumsal kimlik çizgilerini hissetmeleri, marka kalitesinin alışveriş esnasında güvence haline gelmesini sağlar. Böylece kişi alışveriş yapmaya daha çok meyilli olur.

Doğru bir müzik kullanmak

Herkes tarafından çokça bilinen bir kural olarak mağaza içerisinde müziğin olması satın almayı etkiler. Üstelik mağaza dekorasyonunun bir parçası haline gelen müzik, insanların kendilerini daha iyi ve özgür hissetmelerini sağlayacak bir etkeni ifade eder. Bu bakımdan mağazanızda sof müzikleri çalmayı asla ihmal etmeyin.

F16_Vitrin_Tasarimi (43)

Ahşabın sadeliğinden yararlanmak

Mağaza içerisinde kullanılan raflar ve değişik stantlar ahşap sistemlerden imal edilir. Bunun sebebi, organik bir yapıya sahip olan ahşabın daha sade ve estetik gözükmesi. Mağaza içerisinde daha iyi bir atmosferin ahşapla meydana getirilmiş olması, müşterilerin alışılagelmiş dekorasyon öğeleri karşısında olumsuz tepki vermemesini sağlar. Ahşap stantlardan meydana getirilen teşhir bölümleri, insanların en çok ilgisini çeken ve zaman geçirdikleri bölümler oluyor. Dolayısıyla ahşap unsuru mağaza atmosferini olumlu etkiler ve bu durum satışlara da yansır.

Sadece dekorasyon mu?

Mağazalarda dekorasyonun önemini asla yadsıyamayız ancak satışları getiren kuralın da sadece dekorasyondan ibaret olduğunu düşünmek doğru olmaz. Diğer önemli husus ise, gülen bir satış elemanına olan ihtiyaç. İnsanların zevkle alışveriş yapmayı bekledikleri bir günde sürekli somurtan bir satıcı, müşterinin moralini bozabilir.

No Comments Yet.

Leave a comment