Mağaza Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Mağaza Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Mağazanız kimliğini dekorasyon ile bulur!

İyi bir dekorasyon müşterilerinizin dikkatini çeker..

Mağaza kullanım amacına göre belirlenmiş bir dekorasyon oluşumu, mağazanızın yaratacağı etki bakımından son derece önemlidir. Spor ürünleri satan bir mağaza dekorasyonunda soluk renkleri tercih etmeniz işinizin sonu olabilir. Hangi sektörde olduğunuz, hangi ürünü sattığınız ve sattığınız ürünün hedef kitlesinin kimler olduğunu mutlaka belirlemelisiniz. Bayan ürünleri satan bir mağazanız olacaksa ve siz yoğun olarak koyu mavi renkleri tercih etmişseniz bu durum satışlarınızı ciddi oranda etkileyecektir.

eşarp-magaza-dekorasyonu

Mağaza dekorasyonunuz bir konsepte sahip mi?

Mağaza dekorasyonunda konsept derken neyi kast ediyoruz, aslında mağazanız temel anlamıyla bir bütünlük içerisinde mi değil mi sorusunu yöneltiyoruz. Zaman zaman gözden geçirdiğimiz bazı mağazalarda konsept bütünlüğünün fazlasıyla gözardı edildiğini düşünüyoruz. Mesela deniz konsepti olan bir mağaza dekorasyonunda son derece güzel ögelere yer verilmiş, balıkçı ağı, gemi dümeni, dürbün vb bazı ögeler var konsepti yansıtan.  Raflarda ürünlerde mavi - beyaz renkler kullanılmış. Buraya kadar her şey çok güzel fakat kafamızı diğer tarafa çevirdiğimizde karşılaştığımız manzara!! Duvarda asılı elektro gitar ve hemen diğer tarafında elektronik kablolar.

hediyelik-magaza-dekorasyonu

Peki mağazanızın bütünlüğüne ne oldu?
Bu tarz konsept dışı kullanımlar, yaratmak istediğiniz ambiansı bölerek ortamın enerjisini düşürecektir.

O yüzden genel olarak vermek istediğiniz bir mesaj, yaratmak istediğiniz bir enerji var ise bunun dışına çıkmayan ögeleri kullanmaya özen gösterin. Müşterilerin dikkatini bu konuda yabana atmayın.

Mağaza Dekorasyonu Satışı Etkiler mi?

Hiç düşünmeden cevap verebiliriz ; "Evet!"
Mağazanızın dekorasyonuna verdiğiniz değerle doğru orantılı olarak satışlarınızda da artış gözlemlersiniz. Kuşkusuz ki kullanıcılar mağazaların genel görünümünden yüksek oranda etkilenmektedirler. Bugün yurt dışında ünlü markaların mağaza dekorasyonlarını incelediğimizde ihtişamlı dekorasyonlarla karşılaşırız. Bunun en büyük sebebi marka değerlerini korumak ve güncelliklerini yansıtmaktır. Ünlü markalar mevsim geçişlerinde ya da yeni kampanyalar sırasında temel dekorasyonlarını koruyacak şekilde konsept değişikliklerine giderler.

Mağaza dekorasyonu neden önemlidir?
Çünkü bir mağazanın dekorasyonu o mağazanın karizmasıdır, satış gücüdür.

Bir sonraki yazımızda mağaza dekorasyonunu kimlere yaptırmalıyız konusuna değineceğiz.

Görüşmek üzere.

No Comments Yet.

Leave a comment