Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Mağaza dekorasyonunda ilk kriter mağazanızın bulunduğu konumdur. Mağazanızı bulunduğu yere göre 2 farklı şekilde dekore etmeniz gerekir. Birincisi cadde kenarındaki bir mağazayı dekore etme ikincisi ise alışveriş merkezindeki bir mağazayı dekore etme. İkisi arasında çok ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Caddede bulunan mağaza dekore edilirken güneşin mağazaya nasıl vurduğu, yaya sirkülasyonu ve etraftaki mağazalarla uyum dekorasyonunuzu etkilerken alışveriş merkezindeki mağaza dekorasyonunu mağazanın bulunduğu kat, yürüyen merdivene uzaklık cephenin ve giriş kısmının ne tarafta olması gerektiği gibi konular dekorasyonunuzu etkiler.

Cadde de bulunan bir mağazada en önemli noktalardan biri cephedir. Öncelikle dekore edilmesi gereken yer vitrindir. Güzel bir şekilde düzenlenmiş vitrin ile müşterinin mağazaya ilgi duyması sağlanır. Daha sonra iç dekorasyonu vitrine göre ayarlayarak aradaki uyumu sağlamalısınız. Mağaza dekorasyonunuzda kullanacağınız malzemeler ve raf sistemleri gibi temel eşyalar sektöre göre değişiklik gösterecektir. Mağazanızın dekorasyonunu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta dekorasyonunuzun mağazada satacağınız ürünlerin önüne geçmemesi. Başka bir deyişle dekorasyonunuz satacağınız ürünlerden daha çok dikkat çekmemeli.

DCIM100GOPRO

Mağazamızda katlı ürün dolapları bulunurken askılı ürün yerleri de olmalı böylece müşteri sıkılmamalı. Mağazamızda kullandığımız orta stantların boyu çok iyi ayarlanmalı çok yüksek olmamalı müşteri istediği ürünü kolaylıkla alıp denemeli. Duvar raflarının seviyesini de göz hizasını geçmeyecek şekilde ayarlamalıyız. Mağazaların olmazsa olmazı ışıklandırma sisteminde çok dikkat etmeliyiz. Kullandığımız ışık ürünü olduğundan parlak veya soluk göstermemeli bunun için aydınlatma hayati önem taşımaktadır.

Mağaza dekorasyonumuzda dikkat etmemiz gereken başka bir konu ise kasa bankosunun nerede olacağıdır. Kasa bankosu mümkün olabildiği kadar giriş ve çıkışlara yakın yerlerde olmamalı böylece sıkışıklık yaratılmamalı ve müşteri rahat hareket etme imkânı bulmalı. Bir başka önemli konu olan kabinlerin yeridir. Kabinler olabildiğince sakin yerlerde bulunmalı çünkü özellikle bayanlar için kabinlerin bulunduğu yer her zaman sorun olmuştur. Ve kabinin içinde mutlaka boy aynası bulunmalıdır. Ayrıca mağaza içinde de belli yerlerde çok sık olmayacak şekilde boy aynalarına yer verilmeli.

Mağaza dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun cevabı çok ince ve uzun soluklu işlemlerin tamamlanmasıyla ortaya çıkabilecek bir cevaptır. Dekorasyon öyle basit bir işlem değildir. Mağazanın bütün geleceğini ve ticaretini etkileyen en önemli parçadır.

No Comments Yet.

Leave a comment