Mağaza Dekorasyonu Kime Yaptırılmalı

Mağaza Dekorasyonunu Kime Yaptırmalı

Mağazacılık önemli bir sektör haline geldi. Rekabetin hayli fazla olduğu sektörde başarılı olabilme içinde mağaza dekorasyonunun ön plana çıkması gerekiyor. yani sadece fiyatlar üzerinden müşteri çekme devri geride kaldı. Her ne kadar fiyatlar belirleyici özelliğini yitirmemiş olsa da, dekorasyonun gerisinde kaldı. İnsanlar daha iyi bir alışveriş deneyimi sunan bir yeri, ucuz yerden daha iyi benimsiyorlar. Dolayısıyla sadece ucuz olmak değil aynı zamanda da seçilebilecek mimari dekorasyona sahip olmak da gerekiyor.

Tüm bunlar mağazacılık sektöründe bulunan kişiler ve atılmayı planlayanlar tarafından bilinen bir gerçek olarak karşımızda. Ancak dekorasyon konusunu nasıl aşılacak bahsi biraz karışık.Çünkü mimari anlamda başarılı bir dekorasyon sadece görsel itibariyle iyi denebilecek malzeme seçiminden ibaret değil. aynı zamanda bunların yerleştirilmesi de önemli bir konu. Bu hususta ise iç mimari çözümlerden faydalanmak gerekir. Ama buna yanaşmadan dekorasyoncularla çalışarak, bu işi çözmenin daha az maliyetli olacağını düşünenler ona göre hareket ediyor.

Peki doğru mu?

Ne yanlış ne de doğru diyebiliriz. Bir dekorasyoncu da pekala mağazanız için ideal bir görünümün elde edilmesini sağlayabilir. Ancak bunu tecrübeleriyle yapar. Yani herhangi bir disiplinle ilgisi olmadan işçilik yeteneğini kullanarak, mağazanız için seçtiğiniz ekipmanların yerleşimi ve montajını yürütebilir. Bu durumda satışı teşvik eden bir dekoratif yapının ortaya çıkıp çıkmaması da değerlendirilmesi gereken bir hususu ifade eder. İç mimari çözümlerden yararlananlar için böyle bir değerlendirme yapmaya gerek yoktur. Çünkü profesyonel iç mimarlar tarafından ekipmanların seçimi, yerleşimi ve satın almaya dönük bir oluşum muhakkak söz konusu olur.

Bu durumda mağaza sahibi doğru bir tercih yapması gerekir. eğer rekabetin çok olduğu bir alanda mağaza açtıysa, işin profesyonellere bırakılmasında fayda vardır. Ancak rekabet bakımından oldukça yüksek bir mevkide mağaza açılmadıysa, daha az maliyetli yollara başvurulması ticari mantık gereğince doğru kabul edilebilir. Başarılı mağazaların dekorasyon örneklerini de inceleyerek, kendiniz edindiğiniz örnekler doğrultusunda özgün bir dekorasyon ortaya koyabilirsiniz. Vitrinlerinizi çekici tasarlamak suretiyle başarılı olabilirsiniz.

No Comments Yet.

Leave a comment