Mağaza Dekorasyonu Hakkında Bilgiler

Mağaza Dekorasyonu Hakkında Bilgiler?

İyi bir mağaza dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Mağazanız sizin için değerli mi?

Marka olmak ya da var olan markanızı geliştirmek istiyorsanız mağaza dekorasyonu konusunda yeteneklerinizi sergilemenizin ya da bu konuda destek almanızın tam zamanı!
Mağazanızda yapacağınız dekorasyonun hedefi sadece satış yapmak değil müşterilerinizin tekrar tekrar mağazanızı ziyaret ederek yeniden satış yapmasını sağlamayı hedeflemelisiniz. Mağaza dekorasyonunuz markanıza değer katmalı, gücünüzü arttırmalıdır.

vitrin-dekorasyon-malzemeleri2

Mağazanızda dekorasyon bütünlük içerisinde olmalıdır.

Kullandığınız zemin malzemeleri, duvar dekorasyonları, özellikle raf sistemlerinin akışı ve elbette mihenk taşlarından biri olan vitrin tasarımı dekorasyon bütünlüğü açısından önemlidir. Mağazanız içerisindeki raf sistemlerinin akıcı görünmesi ve müşterilerin mağazanız içerisinde gezerken onları engellemeyecek şekilde yerleştirmesi son derece önemlidir. Mağaza içerisinde rahat hareket edemeyen müşteriler satın alma eğilimlerinde olumsuzlaşma yaşarlar.

Mağaza Dekorasyonu ve Vitrin Tasarımı İlişkisi

Vitrin tasarımı, ya da bir diğer adıyla vitrin dekorasyonu can alıcı noktalardan biri.

Vitrininizde hangi ürünü ön plana çıkaracağınız hangi konsepti sunacağınız hangi mesajı vereceğiniz aslında mağazanıza kimleri davet ettiğinizi belirler. Mesajı alan müşteriler size dönütte bulunarak mağazanıza girip alışveriş yapma eğilimi gösterirler. Önemli olan doğru mesajı doğru hedef kitleye ulaştırmaktır.
Eğer henüz yeni bir firma iseniz vitrin tasarımı sizin için çok daha önemli bir silah!

Sıradan vitrin tasarımlarına kullanıcılar çoktan alıştı. Aynı şeyi kendimiz için de düşünebiliriz. Klasik şekilde mağaza ürünleri ile giydirilmiş birkaç vitrin mankeni gördüğümüzde kaçımızda içeri girmek için ekstra bir istek oluşuyor? İstek oluşmuyor çünkü dikkatimizi çekebilecek detaylara yer vermiyorlar.

Mağaza dekorasyonunun vazgeçilmez unsuru olan vitrin tasarımını güncel olaylarla ilişkilendirerek dikkat çekici bir boyuta taşıdığımızda konsept vitrinler oluşturduğumuzda kullanıcılar mutlaka bu vitrinlere tepki gösterecek ve geri dönüşler sağlanacaktır.

Mesela bir gün yolda yürürken bir mağaza vitrini ile karşılaştım, aklımda kesinlikle vitrinlere bakmak, herhangi bir mağazaya bakmak ya da bir ürün almak yoktu. Fakat çok güzel ögelerle kurgulanmış ferah bir vitrin tasarımı vardı. Vitrinin yukarı kısmında mavi bir gökyüzü ve bembeyaz bir bulut tavana askılanmıştı. Bulutun tam içerisinden geçen bir açık renk ahşap merdiven, yerde birkaç çanta modeli. Bir kadın cansız manken kolunda çanta ile merdivene tırmanıyordu. Güzel bir ışıklandırma ile bu anı canlılaştırmışlardı.
Bu vitrin tasarımı o kadar çok dikkatimi çekmişti ki yürürken durup izleme gereği duydum. Sanki bu çantayı alınca bulutların üzerine çıkacaksınız gibi bir mesaj olduğunu düşündüm. Mağaza içerisine girip ürünleri incelemek istedim.

Yukarıda verdiğim örnek bir erkek olarak hissedilenler, peki aynı mağazanın önünden geçen bir kadın olsaydı. Bir erkekte bu duyguları uyandırabilen tasarım, bayan müşterilerde kim bilir hangi duygu ve düşüncelere yol açacaktı.

Mağaza Vitrin Tasarımınız bu yüzden gerçekten çok etkili bir silah, kullanıcıların aklını çelebileceğiniz bir nokta. Profesyonel tasarımcılarla işbirliği içerisinde olarak mağaza dekorasyonunuz ile bir bütünlük içerisinde güzel vitrin tasarımları dizayn edebilirsiniz.

Mağaza Dekorasyonu Renk Seçimi

Mağaza Dekorasyonu Renk Seçimi

Mağaza Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mağazanızın renkleri müşterilerin duygularını harekete geçirir!

Her mağaza renklerle var olur!

Mağaza dekorasyonu ve renkler, ayrılmaz bir ikili.
Renkleri neler belirler? Belki içinde bulunulan iklim belki yansıtılmak istenilen duygu ve düşünceler belki özel günler.

Bu yüzdendir ki 14 şubat sevgililer günü mağaza dekorasyonlarını incelediğinizde ya da anneler gününde vitrinlere baktığınızda göreceğiniz hakim renkler kırmızıdır. Çünkü kırmızı sevginin , kalbin rengi olarak bilinir. Sevgi duygusunun yansıtılması için tüm mağazalar bu renklere ağırlık verirler.

ic-giyim-dekorasyon-fikir

Fakat kırmızı sadece sevgi için kullanılan bir renk değildir. Aynı zamanda ihtiras, seksilik, hırçınlık çağrıştıran da bir renktir. Bu yüzden iç giyim firmaları kırmızı iç çamaşırlarına fazlaca yer verirler. Yılbaşı döneminde de kırmızı iç çamaşarının uğur getirildiğine inanılmasından ötürü vitrinlerde sıkça kırmızı renge rastlayabilirsiniz.

 

Özel günlerin dışında renklerde belirleyici rol oynayan bir diğer etken mevsimlerdir.
İlkbahar- Yaz , Sonbahar- Kış  sezonlarında vitrinlerde mevsimlerle paralel renkleri gözlemleyebilirsiniz. İlkbahar-Yaz sezonunda açık yeşil, turuncu, açık pembe, gök mavi gibi canlı renkler tercih edilirken, sonbahar-kış sezonunda krem, bej, kahverengi, bordo, koyu yeşil, koyu mavi, hardal rengi gibi renk tonları kullanılıyor.

vitrin-dekorasyon-malzemeleri1

Renk kullanımında belirleyici rol oynayan bir başka unsur mağazanın konseptidir.
Mağazanız spor mağazası ise buradan soluk cansız renkleri kullanmak gibi bir lüksünüz yoktur. Spor mağazaları genellikle neon renkleri kullanmayı severler. Çünkü neon renkler canlılığı temsil eder.
Takım elbise satan bir mağazanız var ise kullanacağınız renk şimdiden belirlidir. Siyah ve koyu lacivert tonları ile beyaz kombini. Mağazanızın konseptine uygun renk seçimi yapmanız ifade gücünüzü arttırır ve sizi doğru şekilde yansıtır. Renkler kuşkusuz insanların duygusunu harekete geçirici rol oynar.

 

Mağaza Dekorasyonunda Renklerin Yarattığı Etkiler

Hangi renk hangi etkiyi yaratır?

1. Kırmızı

Sıcaklık , ateş, çabuk karar verme, agresiflik , aşk, sevgi. Aynı zamanda kırmızı hakimiyetin rengidir. Bu yüzden dünyaca ünlü devlet başkanları kırmızı kravat kullanmayı tercih ederler.

2. Mavi

Mavi bilginin rengidir. Güven, sadakat duygularını uyandırır. Çalışma ortamlarında mavinin kullanılması adaptasyonu arttırıcı rol oynar.

3. Sarı

Sıcaklık hissi uyandırır. Samimiyeti simgeler. Sarı rengin en baskın hissiyatı iyi niyettir. Donuk renkleri canlandırmada kullanılabilir.

Mağaza Dekorasyonu Renkler

Mağaza Dekorasyonu Renkler

4. Yeşil

Yeşil rengin en güçlü hissiyatı kuşkusuz "doğa"dır. Doğayı, uçsuz bucaksızlığı çağrıştırır. Aynı zamanda yeşil bilinçdışımızda çok olumlu bir yere sahiptir. Çünkü trafikteki yeşil ışık artık insanların zihnine ciddi bir şekilde yerleşmiştir. Herkes yolda ilerlerken ışıkların hep yeşil olmasını ister, yeşil ışık yandığında yoluna devam ettiğini bilir ve işlerinin ilerlediğini çözüldüğünü düşünür. Bu sebeple yeşil renk bilinçdışı anlamda da kullanılabilecek bir renktir ve yenilenme çağrışımı vardır.

5. Siyah

Siyah temel renklerden ve en çok tercih edilen renklerden biridir. Siyah karanlığı, kötülüğü temsil edebildiği gibi aynı zamanda asaleti de temsil edebilir. Siyah rengin yarattığı hissiyat kullanım amacına bağlı olarak birbirine çok zıt düşecek şekilde değişebilir. Siyah rengi seven insanlar genellikle kararlı kişilerdir.

6. Beyaz

Beyaz rengine en temel çağrışımı temizlik ve saflıktır. Bu yüzden beyaz rengin toplumda da kullanımı bu yöndedir. Doktorlar, hemşireler, labaratuvar çalışanları hijyen ile bağlantılı olan hemen hemen tüm mesleklerde beyaz renk üniforma kullanılmaktadır.
Ayrıca toplumumuz için ekstra önem taşıyan bu renk gelinliklerin rengidir.

thumbs_la-boheme-valencia-ispanya-3

7. Mor

Mor renk yine modacıların sıklıkla kullanmayı tercih ettiği bir renktir. Lüksü simgeler.
Genelde balık burçlarının düşkün olduğu renk olan mor renk derin duygusallığı temsil eder. Mor rengi seven kişiler genellikle ruhsal yoğunluğu yüksek olan kişilerdir.

8. Kahverengi

Toprak rengidir. Doğada insanların farkında olmadan en çok karşılaştıkları renktir. Rahatlığı, doğallığı ve güvenilirliği çağrıştırır.

vitrintasarimidegistirme (1)

9. Pembe

Pembe renk denildiğinde akla ilk gelen şey romantizmdir. Kırmızının keskinliği yerine pembe renkte daha sakin bir sevgi simgesi vardır.

10.Turuncu

Turuncu pozitif iletişimin ve dışa dönüklülüğün rengidir. Dinamikliği, heyecanı çağrıştırır. Zihni harekete geçiren bir renktir.

Temel olarak bahsetmek istediğim renkler bunlardı. Bu renklerin referanslarından yola çıkarak mağaza dekorasyonunda kullandığınız ögeleri yerleştirebilir, ürünlerinizi bu plan dahilinde konumlandırabilirsiniz.

vitrindizayninasil (2)
Mağazada Psikolojik Akış Nasıl Oluşturulur?

Mağaza Dekorasyonu Psikolojik Akışı Nedir?

Psikolojik akış dediğimiz şey müşteriler mağazanıza henüz dışarıdan bakarken başlayan süreçtir aslında. Potansiyel müşteriniz mağazanızı uzaktan gördüğünde ilk mesajlaşma vitrin tasarımınız sayesinde başlar. Vitrininiz yeteri kadar kullanıcıya hitap ediyorsa onu mağazaya doğru çeker ve ilk mesajını verir. Vitrininizde verdiğiniz mesaj mağazanızdaki herhangi bir ürün ile ilgili olabilir. Mesela o ay çok özel bir çanta ürününü ön plana çıkarmak için vitrinde buna göre bir düzenleme yaptıysanız, mağaza vitrininizde verdiğiniz mesaj :"Bu çanta mükemmel, bu çantayı aldığında daha iyi hissedeceksin" olmalıdır.

Kullanıcı bu mesajı aldıktan sonra, mağazanıza girdiğinde bu mesaja paralel bir dizilim olmalıdır. Kullanıcının bu ürünü mağazanızın en gözde yerinde görmesi ve hemen ulaşabilmesi gereklidir. 

vitrindizayninasil (4)

Çünkü insanların bir anlık istekleri çabuk sönmektedir. Vitrinde yaratılan isteklilik mağaza içerisindeki karmaşada sönmeden hemen ürüne odak sağlanarak bu his yükselmesinden faydalanmak gerekir. İstediği ürüne canlı hissiyatlarla kısa sürede ulaşan kullanıcıların büyük çoğunluğu alma eğilimi içerisine girmektedir.

Peki ya kullanıcı odak ürünü almazsa?
Kullanıcı odak ürünü almazsa mutlaka bir "B" planı olmalıdır.

Önemli soru ; "Kullanıcı ürünü neden almadı?"

Kullanıcılar için odak ürünleri almamalarının en önemli sebeplerinden birisi fiyatın kendilerine uygun olmamasıdır.  Bu yüzden odak ürünün hemen yakın bir yerine aynı tarza yakın fakat daha uygun fiyatlı ikinci bir ürün yerleştirmek gerekir. Bu şekilde alma isteği sönmemiş ve fiyat engeline takılmış müşteri kendisini diğer üründe tatmin edecektir.

magazatasarimi4

Bir diğer plan, çantayı ilk seferde satın alan mutlu müşterinin alma isteğinden daha fazla faydalanabilmek yan ciro dediğimiz ciroyu yaptırabilmektir. Bunun için odak ürünün etrafına odak ürün ile birlikte kullanılabilecek diğer ürünler konulmalıdır.
Bu tıpkı telefon standının hemen yanında şarj aleti satılmasına benzer.

Mağaza dekorasyonlarındaki psikolojik akışta mutlaka yan ciro ürünleri olmalıdır. 
Psikolojik akış için planlamalarınız olmalıdır.
A planı - B planı - C Planı ve değişkenler.

A planı - Müşteri çantayı aldı -> A2 Planı - Müşteri yan ciro ürününe yöneldi.
B planı - Müşteri çantayı almadı. -> B2 Planı - Müşteri uygun fiyatlı ürüne yöneldi.

gibi planlar çoğaltılarak daha mağazanıza müşteriler gelmeden onlar adına davranış kalıpları oluşturabilir ve satışlarınızı müşterileriniz farkında olmadan yönetebilirsiniz.

İnsanlar yönlendirilmeye kapalı gibi görünselerde aslında sürekli yönlendirilirler. Önemli olan aldıkları kararları kendileri alıyormuş gibi hissetmeleridir. Pek çoğumuz günlük yaşantımızda sürekli karar almak durumunda kalırız. Peki kaç tanesini kendi benliğimizle belirleriz? Çok azını.

Aldığımız kararlar reklamlardan, çevre etkilerden, toplumsal oluşumlardan, ruh halimizden, hayatımızdaki diğer insanlardan ve onların fikirlerinden etkilenerek oluşum gösterir. Biz  her ne kadar tüm kararları özgür irademizle aldığımızı düşünsek de etrafımızda yer alan canlı cansız tüm ögelerden farkında olmadan etkilenir ve onlar hakkında bir fikre sahip oluruz. Sahip olduğumuz bu fikirler kişisel değerlendirme kriterlerimizi şekillendirir. Bu nedenle kullanıcıları dolaylı yoldan etkilemek mümkündür.

Mağaza dekorasyonunda psikolojik akışı planlanmış bir mağaza ile gelişigüzel satış yapan bir mağaza arasında kalite ve işleyiş bakımından ciddi farklılıklar vardır. Fark yaratmak isteyen her mağaza, dekorasyon akışını mutlaka bunları gözeterek oluşturmaktadır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

No Comments Yet.

Leave a comment