Mağaza Dekorasyon Malzemeleri

MAĞAZA DEKORASYON MALZEMELERİ

Günümüzde mağaza dekorasyonu, tüketicilerin dikkatini çekmek açısından büyük önem taşır. Kullandığınız materyallerin ilgi çekiciliği ve diğer mekanlardan farklılığı müşteri potansiyelinin artmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada mağazanızda kullandığınız malzeme, diğer unsurlar kadar önem taşır. Hizmet ettiğiniz alana yönelik seçilmiş özenli mağaza dekorasyon malzemeleri, kalitenizi de artırmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle hangi alanda hizmet ederseniz edin, mağazanızın konseptini belirlemeli ve seçimlerinizi bu yönde yapmalısınız. Örneğin rustik bir konsept belirlediyseniz, daha çok ahşap malzemelere yönelmeli; raf ve aydınlatma sistemlerini de belirlediğiniz bu konsepte göre seçmelisiniz. Aksine modern bir konsept tercih ederseniz, daha çok metalik ve düz çizgilere yönelmeli; mekanı geniş ve oldukça aydınlık tutmalısınız.

magaza-dekorasyon-malzemeleri

Raf sistemleri mağaza dekorasyonunun temel yapı taşlarından biridir. Kullanacağınız raf sistemleri sektörünüze, ürünün hitap edeceği kesime ve mekana göre farklılık gösterir. Raf sistemlerini mağazaya uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta rafların dekorasyonunun, satacağınız ürünlerin önüne geçmemesidir. Dekoratif olarak dikkat çekici bir raf sistemi müşterinin dikkatini daha çok çekecek ve onun üründen uzaklaşmasına sebep olacaktır. Bir başka önemli faktör de mağazada gezinen müşterinin rahat ettirilmesidir. Bu yüzden daha çok askılı ürünlere yer vermelisiniz. Bu sayede, müşteri katlı ürünlere vakit harcarken sıkılmayacaktır. Ayrıca hem standınızı her daim düzeltmek zorunda kalmayacak hem de müşterinizin düzenli bir biçimde ürünlerinizi incelemesini sağlamış olacaksınız.

Mağazanızın çeşitli yerlerinde kullanacağınız orta standları ise, müşterilerinizin dolaşımını engellemeyecek şekilde konumlandırmalı ve olabildiğince alçak boyları tercih etmeli ve standların göz hizasında olmasına dikkat etmelisiniz. Müşteriler bu standlara kolaylıkla ulaşabilmeli ve herhangi birine ihtiyaç duymadan istedikleri ürünleri inceleyebilmelidir.

Mağaza dekorasyon malzemelerinin en önemlilerinden biri de aydınlatmadır. Mağazanızın genel aydınlatmasının yanı sıra; ürünlerinizin aydınlatılması da önemlidir. Seçeceğiniz ışık ürünlerinizi ne soluk ne de olduğundan daha parlak göstermelidir. Böyle bi durumda müşteri bir kere sizi tercih etse bile, uyuşma sorunundan ötürü ikinci kere sizi tercih etmeyecektir. En iyi verimi elde etmek için ürünlerinize doğrudan ve uygun ışığı veren spotları tercih etmelisiniz. Mağazanın genel aydınlatması içinse genel aydınlatmalar yeterli olacaktır.

Nitekim mağaza dekore ederken kullanırken kullanacağınız malzemeler önemlidir. Seçimlerinizi yaparken müşteri odaklı düşünmeli; ama mağazanın içinde sürekli bulunacağınız için kendi fikirlerinizi de yabana atmamalısınız.

 

No Comments Yet.

Leave a comment