Mağaza Dekorasyon Fikirleri

Mağaza Dekorasyon Fikirleri

Günümüz de ve özellikle perakende sektörün de olmazsa olmazların en başında gelir dekorasyon. Firma olarak büyümeyi hedefleyen, gelecekte bayilik sistemini idol edinmiş ise çok önem vermesi gereken bir detay haline gelir dekorasyon. Mağaza dekorasyon fikirleri başlığı adı altında bu detaylara yer vereceğiz.

magaza-dekorasyon-fikirleri3

Dekorasyon çalışmasının birinci kilit noktası şudur ki; yapılacak olan dekorasyon, ürünlerinizden daha fazla ilgi odağı olmaması gerekir. Örnek vermek gerekirse, mağaza ışıklandırma sisteminiz aşırı derecede fazla ışık veriyor ve ürünler üzerine direkt olarak etki ediyorsa, müşterinin dikkati dağılır ve onu yormuş olursunuz. Bu durum olumsuz bir izlenime neden olur. Bunu önlemek için, ahşap platformlar, dekoratif boyalar, duvar kâğıtları ve boya malzemelerinizin tonu soft renkler ile çalışılmalı, ürünlerinizi dikkate alarak seçim yapılmalıdır.

Hareket kolaylığı bakımından raf sistemlerinin önemi renk konusu haricinde çok önemlidir. Ürünlerin zaman zaman genelde mevsimsel olarak ebat değişikliği göstereceğini unutmamak ve aynı raf sisteminde tüm ürünlerinizi rahatça sergilemeniz gerekmektedir. Yapılan hatalardan bir diğeri ise tek bir duvara ya da bir bölgeye uzun raf sistemlerinin yapılmasıdır. Bu şekilde monte edilmiş raflar, müşterinin bir yerden sonra sıkılmasına ve ürüne olan ilgisinin dağılmasına neden olacaktır. Bunun aksine farklı aralıklarla yapılmış olan bir niş sistemi ve bu tarzda mutlaka birden fazla olması çok iyi olur yada ayna gibi detaylar ile daha farklı bir konsept yaratabilirsiniz. Bu sistem müşteri odaklı olmayı ve ürünlerinizi daha iyi kategorize etmenizi sağlar.

Bir diğer çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kasa bankonuzun mağaza girişinin sağa tarafında olmamasıdır. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre, mağazaya giren müşterinin öncelikle sağa tarafa dönüp alışverişe başlamasıdır. Kasa bankonuzu müşterilerinizin giriş çıkış sirkülasyonunu engellemeyecek bir konumda olması ve ilk olarak ödeme yapacağı nokta ile birebir muhatap olmaması gerekmektedir. Tabi ki diğer bir detay ise kasa bankonuzun normal büyüklükte ve küçüklükte olmalı, yukarıda belirtilen hatalara düşmeden en doğru konuma dekore edilmelidir. Bütçeniz ile uygun bir dekorasyon tasarımını uygulamadan önce mutlaka 3 boyutlu olarak görmeniz, olumsuz bir sonucun önüne geçmenizde yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment