Mağaza Dekorasyon Fikirleri

Mağaza İçinde Ürünlerin Ön Plana Çıkması İçin Kullanılması Yapılması Gereken Dekorasyon Fikirleri

Mağaza içinde ürünlerin ön plana çıkması mağazanın ekonomik olarak büyümesi ve insanlar tarafından rağbet görülmesine olanak sağlar. Mağaza içinde ürünlerin ön plana çıkması için kullanılması yapılması gereken dekorasyon fikirleri konusunda mağaza görevlileri yardım almalıdır.

Burada öncelikle mağazanın konumu ürün dekorasyonu için çok önemlidir. Çünkü büyük bir alışveriş merkezi içinde ki mağazanın aydınlatma, tavan yüksekliği, zemini cadde üzerindeki mağazalardan çok farklıdır. Cadde üzerindeki mağazalarda insan yoğunluğunun olduğu bir alan seçilir. Güneş görmesi, dış dizaynının dikkat çekmesi gibi kriterler ön planda olur. Mağazaların ürün ile kombinesi yapılmış şekilde dekore edilmesi gerekir. Ürünlerin renk seçeneklerine göre mağazanın zemin, tavan ve duvar renkleri ona göre dekore edilmelidir. Büyük alışveriş merkezleri içindeki mağazalarda ışıklandırma, vitrin ve mağaza içindeki merdiven veya asansörün yakınlığı önemlidir.

magaza-dekorasyon1

Cadde üstündeki mağazalar vitrin daha çok dikkat çekmektedir. Hele ki giyim mağazalarında mankenlerin vitrinlerde bulunması insanların alım isteklerinin artmasında öncü olur. Son dönemlerde ahşap kombinasyonu mağazalar için dikkat çekmektedir. Ürünlerin ahşap masa üstlerine dizilmesi, ahşap askılarla asılması farklı bir ambiyans yaratır. Mağazalar kullanmış oldukları ürün çeşidine hakim olmalıdır. Kargaşa yaratıp insanların ürünlere karşı olan güvenini düşürmemelidir. Mevsimsel olarak ürünlerin değişmesi ve mağaza içinde buna yönelik ihtiyaçların giderilmesi müşteri alımın artırır. Ürünlerin ön planda olması için ürünlerin mağaza içindeki yerleşimi çok önemlidir. Ürünler arası renk, çeşit kombinasyonu çok önemlidir.

 

Aynı renkli ürünlerin bir arada sergilenmesi gözü yorar ve diğer seçeneklerin incelenmesinde çok etkili olmaz. Ama farklı renklerin bir arada olması mağaza içindeki ürünün albenisi artırır. Ürün yerleşiminde bedenlere dikkat edilmeli, müşterinin her bedene kolaylıkla ulaşabilmesi sağlanmalıdır. Bedeni azalmış ürünler mağaza için bir tehdit unsuru sayılır. Bu ürünlerin gösterişli bir sepet ya da belirgin bir özellikle satışa sunulması sağlanmalıdır. Giyim mağazalarında manken üzerindeki kıyafetler müşteriler için ilk incelenen ürünlerdir. Bu ürünlerin modanın öncüsü ürünler olmasına dikkat çekilmelidir. Mağaza içinde raflar, stantlara yerleştirilen ürünlerin düzenli olması gerekir.

 

Mağaza içinde ürünlerin dikkat çekmesi için mağaza içinde karmaşık bir düzen olmamalıdır. Ürünlere ulaşmada müşteriler zorluk çekmemelidir.

 

No Comments Yet.

Leave a comment