Küçük Mağazalar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Mağazalar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük mağazalar elinizde bulunan ürün potansiyelini sere serpe imkanı sağlamasa da, bazı durumlarda küçük mağazalarla yetinmek zorunda kalabiliyoruz. O zaman da yapacak tek şey kalıyor ve elimizde bulunan alanı değerlendirmek alternatifinden yararlanıyoruz.

Eğer mağazanız küçükse, her şeyden önce açık renklerden faydalanarak, ortamı aydınlık tutmak durumundayız. Zira ufak ortamlarda yapılacak olan en büyük yanlış, koyu renk kullanmaktır. Yer zeminini beyaz, krem, açık gri, uçuk pembe pudra renklerinden faydalanarak döşememiz gerekir. Bu tarzda parlak granit yer karolarından faydalanabiliriz. Yanı sıra karolar fazla iri olmamalı. Zira yer karoları büyük olursa da, mekanı daraltacaktır. Devamındaysa duvarları yine yere uygun şekilde, beyaz, ekru aydınlık tonlardan boyatabiliriz. Eğer duvar kağıdı kullanmak istersek, tüm duvarlarda değil de sadece 1 tek duvarda fon olarak kullanabiliriz. Yanı sıra aşık renkli ahşap veya pvc kaplamalı profillerden de efektler yaratabiliriz.

SNAZZY MERTER STAR ARENA-1 (15)

Raf ve tezgâh geçişlerinin yanı sıra asılacak ürünlerde varsa duvar hizasında devam etmeli, orta kısım fazla doldurulmamalıdır. Dükkânınız ince uzunsa tüm ürünler duvar hizası devamında teşhir edilmeli, kare veya orta büyüklükte bir dikdörtgen mağazaya sahipseniz de, orta kısmına küçük bir oturma standı, ya da çok büyük olmayan yuvarlak ürün standı yerleştirebilirsiniz.

Mağazanın küçükse duvarlardan sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Örneğin duvarların yüksek tavana yakın kısımlarında bile orijinal ürün sunan stantlardan, askılardan, geometrik tarzda ahşap raflardan faydalanabilirsiniz. Ürünlerinizi bu yüksek bölgelerde örnek olarak teşhir edip, müşteri denemek istediğinizde deponuzda bulunan devamından denetebilirsiniz. Yine duvarlarda bol bol ayna kullanırsanız ışığı ortaya geri yansıtacağından ortamı geniş gösterecektir. Hatta tüm duvarları bile aynalarla kaplatabilirsiniz.

Yine küçük mekanlarda aydınlatmalardan yararlanarak ortamı geniş gösterebilirsiniz. Köşelerden, duvar diplerinden ledler, tavanda gözü rahatsız etmeyecek şekilde kullanılan yoğun gizli aydınlatmalar mağazanızı geniş gösterecektir. Yine ufak mekanlarda yapılan bir diğer hata da, duvarlarda veya halılarda iri iri detaylı ve desenli unsurlardır. Eğer duvarda desenli-baskılı kağıt ya da kumaş kaplamasından faydalanmak istiyorsanız, düz olanlarından ya da mini desenlerden faydalanmanız gerekiyor. Duvarlara asacağınız süs aksesuarları da çok abartmamakta fayda var. Bu saydıklarımız sizler içi seçtiğimiz küçük mağazalar için dekorasyon önerileri olmakla beraber sizlerde küçük dokunuşlarla mekanınızı genişletebilirsiniz.

 

No Comments Yet.

Leave a comment