İç Mimari Dekorasyon

İç Mimari Dekorasyon

İnsanlık tarihi boyunca atalarımız yaşadıkları mekanların iç dekorasyonuna önem vermiş olsalar da, iç mimari ve dekorasyon son yıllarda hiç olmadığı kadar büyük bir sektör halini almış durumda. Evlerin, ofislerin, okulların, mağazaların iç mekan özellikleri ile uğraşan iç mimari ve dekorasyon uzmanlarının gerçekleştirmekte oldukları meslek ise son dönemin en gözde mesleği halini almış bulunmakta. Estetik zevk, el becerisi ve verilen bütçeyi iyi ayarlama gibi pek çok farklı beceri gerektiren iç mimari dekorasyon işine olan talep her geçen gün daha da artıyor. İyi dekore edilmiş mekanlar hem içlerinde yaşamını sürdüren kişilerin hayatına pozitif bir etki yapıyor, hem de iş yerlerinde kazancın artmasına katkı sağlıyor.

TOMMY LİFE MERTER-1 (9)

Dekorasyon konusunda kişiler en büyük özeni evlerine gösterseler de, dekorasyon işleminin önemi evlerle sınırlı değil. İş yerlerinin iç mimari tasarımı da mekan sahipleri için son derece önemli bir konu. Özellikle mağazalar ve restoranlar gibi hizmet sektörüne dönük iş yerlerinin iç dekorasyonu müşteriler için büyük önem taşıyor. Bilimsel araştırmalar, bireylerin iyi dizayn edilmiş kullanışlı ve aynı zamanda estetik mekanlarda bulunmasının ruh haline oldukça olumlu bir etki yaptığını kanıtlamış durumda. Buna karşılık, kötü dizayn edilmiş kullanışsız ve estetik zevkten yoksun mekanların kişilerin ruh halini olumsuz yönde etkilemesi de yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir gerçek. Bütün bu bilimsel veriler ışığında, iç mimarinin müşteri davranışları üzerindeki etkisini anlamak da son derece kolay.

Bir mekanı doğru bir biçimde dekore etmek ilk bakışta son derece basit bir iş gibi gözükse dahi, bu işlemin başarılı bir biçimde gerçekleştirilmesi oldukça zor ve karmaşık bir süreç gerektirir. İyi bir dekorasyon yapmak için yaratıcılığın ve maddi imkanların yanı sıra mekanı iyi anlama, mekandaki kusurları kapatabilme ve üç boyutlu düşünebilme becerisi de gerekir. Mekanı kullanacak kişilerin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek de dekorasyon işlerini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken ve hayati önem taşıyan bir noktadır. Yani başarılı bir dekorasyon işlemi gerçekleştirmek için yalnızca estetik zevke hitap etmek yeterli olmaz, aynı zamanda dekore edilen mekanı daha kullanışlı ve yaşanır hale getiren işlemler yapmak da gereklidir.

No Comments Yet.

Leave a comment