İç Mekan Dekorasyonu Neden Önemlidir?

İç Mekan Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Yaşanılabilir mekanların inşa edilmesi açısından sadece yapının dışarıdan gözüken tarafı değil, iç mekanları da mükemmel bir şekilde olmalıdır. Ancak iç mekan dekorasyonun dikkat edilmesi gereken bir husus, sadece görünümü kurtarmak değil, aynı zamanda insan psikolojisine ve sağlığına fayda saplayacak bir mimari mühendislik göstermektir. Bu açından iç mimarlar aldıkları eğitimler doğrultusunda fiziki yapının bulunduğu mekanın aldığı güneş, rüzgar ve diğer faktörleri hesap ederek en iyi dekorasyonu planlarlar. Ayrıca iç mimarlar, fiziki özelliklerini analiz ettikleri mekanlara en uygun malzeme seçimini de yaparak, yaşanabilecek her türlü aksiliklerin önüne geçerler.

Dekorasyoncu mu iç mimar mı?

Dekorasyoncu ve iç mimar arasında çok fark vardır ama genelde dekorasyoncunun da iç mekan tasarımı yapmış olmasından sebep, iç mimar olarak addedilebilir. Lakin bu algı doğru bir algı olmayıp, iç mekanların yanlış bir şekilde tasarlanarak, insan sağlığına zarar verici bir yapıya dönüşmesine yol açabilir. Bunun sebebi, iç mimarların mekan analizleri yapabilecek bilgi disiplinine sahip olmasına karşın dekorasyoncuların bu ilme sahip olmadan gelişi güzel dekorasyon yapmalarıdır. Bu nedenledir ki, mekanlarınızın yaşanabilir olması açısından eksiksiz bir hizmet almak için iç mimarlık ofisleriyle çalışmanız gerekir.

HIGGS MERTER STAR ARENA-1 (16)

Dekorasyoncular sadece iç mimarların çizdiklerini uygulayan kişilerdir. Plan ve proje çizme konusunda iç mimari disiplinlere sahip olmadıklarından, deneyimleri ve tecrübeleriyle elde ettikleri veya dekorasyonda trend olan malzemeleri kullanarak inşa ettikleri mekanları sizlere sunabilirler. Ama her mekanın ayrı fiziki özelliklerinin olmasından dolayı iç mimarlar kadar başarılı bir iç mekan dekorasyonu sunamazlar.

Ofislerde iç dekorasyon

İç dekorasyon özellikle ofisler için çok önemli bir anlam ifade eder. Birden fazla kişinin kapalı bir alanda fazla bir iş yüküyle çalışmış olması, insanların aşırı stres ve dikkatsizlik gibi rahatsızlıklara sahip olmasını doğurur. Tüm bu durumlar ise işlerin işleyişini akamete uğratabilir. Halbuki doğru bir şekilde kurgulana ofis dekorasyonunda bu gibi sorunları yaşamak mümkün değildir. Seçilen malzemelerin insan üzerindeki etkisinden, objelerin nasıl ve nereye yerleştirileceğine kadar yapılan planlarla, performansı olumlu etkileyen bir ofis meydana getirilir.

 

No Comments Yet.

Leave a comment