Giyim Mağaza Dekorları

Giyim Mağaza Dekorları

Mağazacılık sektörü, dünyada en çok büyüyen sektörlerin başında gelmektedir. Özellikler büyüyen şehirlerin gözdesi olan mağazalar, gün geçtikçe zincirlerini çoğaltmakta ve bizlere her türlü alanda hizmet vermek için büyük sermayeler sarf etmektedirler. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bakıldığında, metropollerin marka ve mağaza alanlarında sağladığı erişim kolaylığı sebebiyle de tercih edilen bu sektörde, kurumsal firmaların rakipleriyle kıyasıya mücadeleleri ile alanlarında yaptıkları yeni çalışmalar mağazacılık sektörünü zamanla ileriye taşımaktadır.

Bugün bir AVM’ye girdiğimizde, ya da ülkemizdeki herhangi bir kalabalık sokağa girseniz karşınızda görebileceğiniz mağazalardır. Genellikle giyim sektörünün elinde bulundurduğu, gerek aydınlatmasıyla, gerekse dış cephesine yaptıkları dekorasyonlarla adeta sizi içeriye davet etmektedirler. Haliyle bunca giyim markasının yarıştığı bu sektörde iseniz, en ince hesaplardan en ince ayrıntılara kadar her şeyi bilmek zorundasınız. Ya da rakiplerinizin ezici gücü altında kalabilirsiniz. Birçok firmanın önem verdiği giyim mağaza dekorları, her markanın kendi izini taşımaktadır. Özellikle globalleşen dünya piyasasında ayakta kalmak istiyorsanız, mağaza konseptinizi bulunduğunuz tüm ülkelerde aynı tutmak zorundasınız.

vintage-magaza-dekorasyonu

vintage-magaza-dekorasyonu

Örneğin; merkezi Amerika’da olan bir X markasının mağazasına gelen bir müşterinin, Paris’teki şubesine gittiğinde karşılaştığı mağaza aynı çizgilerden, stantlardan ve ışıklandırmadan oluşan bir kopya mağazaysa ” Amerika’daki aynı hizmeti veriyor ve aynı kalitede” algısı oluşur ve bu o mağazanın sürekli müşterilerine bir yenisinin eklenmesine olanak sağlar. Ya da örneğin bir İtalyan mağazası kendi kültürel özelliklerini yansıtan bir mağaza dekorasyonunu kullanarak Amerika ya da benzeri bir ülkede mağaza açması, hem kendi kültürüne hasret kalan İtalyan göçmeni mağazanın müdavim müşterisi kılar, hem de farklı bir dekoratif konsept ile ülkedeki yerel halkın dikkatini çeker.

Günümüzde insanların çoğu, giyim alışverişini kendilerine en geniş zamanı ayırdıkları zaman yaparlar. Ölü zamanların en eğlenceli yeri olan AVM’lerde giyim mağazalarının dekorasyonu, genellikle müşterileri evlerinde ve rahat hissettirecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu tasarımlarda markaların kullandıkları renkler logo ve tasarımlarına göre değişiklik gösterse de, bir çoğu beyaz aydınlatmalı ve spot ışıklandırmalı açık yeşil ve mavi tonlarına ağırlık göstermekteler. Her ne kadar kumaş kalitesine önem verilse de, giyim mağazası dekorasyonu yadsınamayacak bir öneme sahiptir.

 

No Comments Yet.

Leave a comment