Ev Dekorasyonu Örnekleri

Ev Dekorasyonu Örnekleri

Ev deyince aklımıza ne geliyor? Huzur, rahatlık, konfor... Zamanımızın büyük bir bölümünü evlerimizde geçiriyoruz. Durum böyle olunca hepimiz evlerimizde mümkün olduğunca keyifli ve rahat olmak istiyoruz. Bu da iç mekanımızın dekorasyonunun estetik ve kullanılabilirlik açısından önemini arttırıyor.

Ev dekorasyonunda dekor edeceğimiz alanın büyüklüğü ve şekli ilk dikkat etmemiz gereken konu. Küçük bir alan için kullanacağımız büyük eşyalar estetik açıdan uygun olmayacağı gibi rahat hareket etmemizi de engelleyecektir. Yani "insanlar ne düşünür", "aman kimse ayakta kalmasın" diye düşünerek kocaman bir koltuk takımını zaten küçük olan oturma odanıza sığdırmaya çalışmayın. Bunun yerine koltuk ve mobilya sayısını azaltın. Köşe oturma takımları, bazalı kanepeler, gömme duvar takımları, sandıklı puflar tercih edin. Küçük bir mutfağa sahipseniz açılır kapanır masa ve sandalyeler tercih edin.

Dekor yaptığınız alanda mobilya ve eşyalar ne kadar önemliyse renkler de bir o kadar önemli. Küçük bir alanda duvar ve perde renkleri seçiminizde canlı ve koyu renkleri kullanmayın. Bu renkler ön plana çıkarak alanı olduğundan daha dar gösterir. Buralarda açık renkleri tercih edin, merkeze doğru canlı renler kullanın ki derinliğiniz artsın. Abajur ve büyük şık avizelerle aydınlanmanızı arttırarak ferah bir ortam yaratabilirsiniz.

ev-ic-dekorasyon

ev-ic-dekorasyon

Büyük bir salonu eşyaları bölerek gruplandırmak en iyisidir. İki farklı koltuk takımı alabilir, odanızın bir bölümünü yemek odası bir bölümünü ise kütüphane olarak düzenleyebilirsiniz. Salonda eşyalarınızı birbirinden uzak olacak şekilde yerleştirmek alanda soğuk bir hava yaratır. Bu nedenle her duvara eşya dayamak için kendinizi zorlamayın. Koltukları birbirine yaklaştırın, ortadaki sehpa herkesin ulaşabileceği bir konumda olsun. Uzak kalan kısımların yanına minik bir sehpa ilave edebilir bu şekilde sıcak bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Aynı zamanda eşyaları odanın tek bir tarafına yerleştirmekte asimetrik bir görüntü oluşturur. Eşyalar odaya dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır.

Dekorasyonda eşyalarınızın odak noktası da çok önemlidir. Örneğin manzaralı bir salonda kanepenizi oturanların manzarayı izleyebilecekleri şekilde yerleştirebilirsiniz. Diğer koltuk ve sandalyeler yine manzarayı görecek şekilde kanepenin yanında yer alabilir.

Tek bir fikre odaklanmak yerine farklı yerleştirme fikirlerini deneyerek şık, ferah ve kullanışlı alanlar tasarlayın.

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment