Dükkan İçi Dekorasyon

Dükkan İçi Dekorasyon

Mağaza içinde müşterinin geçirdiği zamanın kalitesi çok önemlidir. Müşteri şayet mağazada kaliteli zaman geçirebiliyorsa bu o müşterinin sürekli aynı mağazayı tercih edeceğini göstermektedir. Mağazada geçirilen süre alışveriş oranını artırma konusunda etkilidir. Genişlemek, büyümek isteyen, bayiler açmak isteyen firmaların bu konunun farkındadır ve oldukça önem vermektedirler. Müşterinin daha kaliteli vakit geçirmesinin de başlıca unsuru olan mağaza içi dekorasyondur.

 Dükkan içi dekorasyon yapmanın amacı öncelikle ürünlerin özelliklerini dikkat çekici hale getirmek, belirlenen noktalara vurgu yapabilmektir. Mesela yoğun bir ışığın ürünler üzerine direk verilmesi ile düzenlen ışıklandırma sistemi müşterinin dikkatini dağıtabildiğinden, buna engel olmak için duvarda kullanılacak malzemelerinizin soft tonlarda olması gerekmektedir. Tüm dekor planları satılması planlanan ürüne uygun olarak tercih edilmelidir.

DCIM100GOPRO

Dekorasyonda oldukça önemli olan raf sistemlerinin tercihini yaparken hareket kolaylığı olması, ürünlerin mevsime göre ölçü değişikliğine uğrayacağından bu duruma uygun olmasına dikkat edilmelidir. Yani yaz mevsiminde askılı tişört kış mevsiminde palto satışı yapılabilmesine uygun olması durumunda ürünler rahatça sergilenebilmektedir.

Mağaza içinde ki duvarlarda uzun raf sistemleri müşteriyi sıkabildiğinden uzun raf yerine belli aralıklarda ayna, tablo, aksesuar vs. kullanmak müşterinin ürün üzerindeki dikkatinin dağılmaması için önemlidir. İstem kullanmanız, müşterinizin bir noktadan sonra ilgisini de dağıtacaktır. Böylece rafları düzenleyenler açısından gruplarını da kolaylıkla gruplandırılabilecektir.

Kasa bankosunu mağazanın giriş sağ bölgesine yerleştirmemek gerekir çünkü mağazaya gelen müşterilerin girdiği anda, sağa dönüp, mağazayı gezmeye başladığı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Zaten müşteri içeri girer girmez ödeme yapacağı noktayı görürse bu negatif etki yaratır. Bu sebeple mağaza giriş çıkış alanında alanı daraltmaması da önemli olduğundan çok büyük veya küçük tasarlanmadan makul ölçülerdeki kasa bankosunun yerinin belirlenmesi gerekir. Kabin bölgesi müşteri türüne göre değişmektedir. Şayet bayan giyim ürünleri satışı yapılıyor ise kabin giriş çıkışlarını dışarıdan görünmeyecek şekilde, çocuk giyim ürünleri satışı yapılıyor ise annenin de kabinin içine rahatça girebileceği geniş kabinler ve kapı yerine perde kullanımı önemlidir.

Mağaza içinin aşırı derecede ürünle doldurulmaması, müşterinin mağaza içinde rahatça dolaşabilmesi için gerekli alanın ayrılması, hafta sonu gibi kalabalık olabilecek zamanlar için gürültüyü kamufle edebilecek çözümler de mağaza konsepti için önemlidir.

No Comments Yet.

Leave a comment