Avrupa’da Mağaza Dekorasyonları Nasıl?

Avrupa’da Mağaza Dekorasyonları Nasıl?

Modern hayat denildiği zaman akla ilk gelen ülkeler Avrupa’da yer alıyor. Dolayısıyla her türlü sektör için Avrupa bir referans kaynağı. Ancak ülkemizdeki mağazacılık sistemini düşündüğümüz zaman Avrupa’da yer alan mağazalardan çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkündür. Avrupa’da mağazalara girildiği zaman dekorasyonda çok fazla sadelik ön plana çıkar. Her mağaza için bunu söylemek söz konusu olmasa da, birçok mağaza içerisinde sadece ürünlerin teşhirine önem verilmiştir. Raf sistemleri veya diğer teşhir sistemleri dekoratif açıdan ülkemizdeki mağazacılıkla kıyas edildiğinde sönük kalmaktadır.

thumbs_dior-paris-2

Modernlik elden mi gidiyor?

Aslında Avrupa’daki mağazacılık sisteminin dekoratif açıdan ülkemizden farklı olmasının sebebi, Avrupalı insanların alışverişte çok fazla zaman harcamamak istemesinden ileri geliyor. Yani mağazalarda çok fazla dolaşmadan, aradıklarını hemen bulmak ve fazla oyalanmadan alıp çıkmak. Bu sebepledir ki mağaza ortamlarının sıcak olmadığı düşünülebilir. Ama ülkelerin kültürleri ve yaşamsal kalıplarına göre şekillenen bir sektör söz konusudur. Bizim ülkemizde durum tam tersi olduğu için mağazada müşteriyi tutmak ve daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için etkileyici dekorasyonlara yer veriliyor.

Bu durum Avrupa’daki modern hayatın elden gittiği anlamına gelmiyor. Ama Avrupa görünüm konusunda bir doyum noktasına ulaştı diyebiliriz. Bizim ülkemiz içinse henüz doyum gerçekleşmiş değil.

vitrindizayninasil (3)

Avrupa mağazaları örnek alınabilir mi?

Avrupa’daki mağazalar teşhir sistemleriyle örnek alınabilirler. Işıklandırma ve dekorasyonun sadeliği, mağazacılıktaki yeni akım olan sade tasarımların gerçekleştirilmesi açısından bir referans olabilir. Ancak dekoratif ahenk ve estetikliğin daha az yaşandığı için bazı kısımlarda ülkemize özgü tasarım stillerini ve iç mimari çözümleri kullanmak doğru olabilir.

vitrindizayninasil (1)

Vitrin açısından Avrupa mağazaları ne durumda?

Sürekli mağazaların mükemmelliğinden dem vuruyoruz. Özellikle vitrinlerin etkileyici olması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü görsel satışın vitrinden başladığı gerçeğinin farkında olmamız gerekir. Avrupa’daki mağaza vitrinleri için bunu söyleyebilmek mümkün değil. Her mağazada normal ve sade bir vitrin örgüsü var. Ama Türkiye’deki vitrin yapıları daha dekoratik ve ilgi çekici. Bu her mağazanın müşteri çekmek için dikkat etmesi gereken bir kural olarak, Türk mağazacılık sisteminde yer edindi diyebilirim.

vitrintasarimidegistirme (2)

No Comments Yet.

Leave a comment