Avrupa Mağaza Dekorasyonu

Avrupa Mağaza Dekorasyonu Nasıl?

Günümüzde mağazacılık sektöründe oluşan gelişme, yanında yepyeni tarzları da getirmektedir. Her geçen gün gördüğümüz mağaza miktarı, müşterilerin de isteklerini karşılayacak nitelikte ürün yelpazesine sahip. Müşterilerin ilgisini çekmek ve müşteri miktarını arttırmak adına öncelik mağaza dekorasyonudur. Her ne kadar ilginç konsepte sahip mağaza yapılırsa o kadar ilgi duyulan bir durum alır. Bu tarz dekorasyonlar ilgi çektiği kadar her ürünün kolay bulunabildiği ve göz yormayan bir tasarıma sahip olmalıdır.

vitrindizayninasil (4)

Tüm bu olumsuz sonuçları en aza indirmek için görevlendirilen görsel ekipler bu konu adına çok ciddi bir çaba sarf etmekteler. Özellikle AVM' ler de yer alan mağazaların rakipleriyle olan rekabetleri farklı çözümleri ortaya çıkarmaktadır. Avrupa da birçok mağaza kadın ve erkek giyimlerini ayrı tutarak kargaşa oluşma ihtimalini ortadan kaldırırlar. Günümüzde Türkiye mağazacılık sektöründe de aynı manzara ile karşılaşmaktayız. Bununla birlikte yol gösterici tabelaların kullanılması hem çalışanların üzerindeki sorumluluğu bir nebze azaltmakta, hem de mağaza müşterilerinin istediği ürünü çok kolay bir yolla bulabilmektedir. Avrupa seyahatlerimde özellikle İtalya da karşılaştığım bu manzaranın örneklerini Türkiye de de görmek artık mümkün. Buna İstanbul'un Kurtköy ilçesinde bulunan Viaport AVM' de en güzel örneklerini görebilirsiniz. Avrupa’nın o tarihi dekorasyonları ve gizemli kokularını taşıyan, eskitilmiş yapılarla mimarisini süsleyen ve Türkiye de mağazacılık anlayışına yeni bir soluk getiren bu mağazaları görerek Avrupa’ya gitmeden Avrupa mağaza dekorasyonunu yakından inceleyebilirsiniz.

vitrindizayninasil (1)

Ancak Türkiye'de Avrupa mağaza dekorasyonu uygulayan mağazacılık sektörü firmalarının her kesimden müşterilere hitap ettiğini söylemek de pek doğru olmayacaktır. Kendi kültürümüzü yansıtan mağaza tasarımları Avrupai mağaza konseptine oranla daha çok müşteriyi çektiği aşikârdır. Daha çok sarı ışık ve Osmanlı mimarisinin kasvetli tasarımlarının uygulandığı Türk Mağazacılık sektöründe, bu konsepti günümüzde uygulayan firma sayısı çok az olduğundan, genellikle tercih edilmemektedir. Özellikle Avrupa ve Amerika kültürlerinden alınan dekoratif fikirlerle yoğrularak hazırlanmış dekorasyon malzemeleri kullanılan Türk firmaları ortaya ilginç ve renkli görüntülerde çıkarabilmektedir. Avrupa dekorasyonunun diğer kıtalardaki dekoratif konsept ‘ten farkı, daha çok iç açıcı olması, alanların dar ancak ayna gibi malzemeler kullanılarak alanların geniş gösterilmesi, yaldızlı boyalar kullanılarak sergilenen ürünlerle mekanın uyumluluğunun sağlanması gibi dekoratif girişimleri bulunmaktadır.

No Comments Yet.

Leave a comment